20-lecie Muzeum Parafialnego w Chełmie

22 września 2019 roku w Parafii Chełm odbyły się jubileuszowe uroczystości  związane z 20-leciem powstania Muzeum Parafialnego im. Stróżów Bożego Grobu. W 1999 r. dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza parafii ks.  Antoniego Tworka udało się utworzyć na chełmskim wzgórzu muzeum, w którym zgromadzone są cenne eksponaty stanowiące żywe świadectwo chrześcijańskiej kultury minionych czasów.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. koncelebrowanej przez ks. kanonika Antoniego Tworka i ks. prałata Marka Krupę. Na początku mszy gości i parafian powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Krajewski.  Po zakończonej liturgii uczestnicy udali się do muzeum, aby nie tylko podziwiać zgromadzone eksponaty, ale przypomnieć sobie historię jego założenia i podziękować ks.  Antoniemu za opiekę nad zbiorami. Na tę okoliczność otwarto trzecią salę muzealną, w której zostały zgromadzone prywatne pamiątki ks. Antoniego, także te związane z osobą św. Jana Pawła II. W uroczystości brali udział parafianie i zaproszeni goście: radny Województwa Małopolskiego Stanisław Bukowiec, wicestarosta Powiatu Bocheńskiego – Ryszard Drożdżak, radny Powiatu Bocheńskiego – Ludwik Węgrzyn, Dyrektor Muzeum im. St. Fischera w Bochni- Jan Flasza, radny wsi Siedlec- Bogdan Trzósło, sołtys wsi Siedlec- Beata Kaszewska. Na początku spotkania odczytane zostały listy okolicznościowe skierowane do ks. A. Tworka. Najpierw przedstawiciel Rady Parafialnej R. Pilch podziękował ks. kanonikowi za to, że w ponad 60-letniej działalności duszpasterskiej znalazł czas i chęci na stworzenie  jednej z wielu pięknych kart w wielowiekowej historii parafii i ocalił od zapomnienia cząstkę naszego dziedzictwa narodowego i regionalnego. Następnie radny Województwa Małopolskiego Stanisław Bukowiec odczytał list gratulacyjny oraz wręczył ks. A. Tworkowi Nagrodę Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”. Ta nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za szczególne osiągnięcia w  dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za  działalność na rzecz Małopolski. Do słów uznania i podziękowań dołączyli  również wicestarosta powiatu bocheńskiego Ryszard Drożdżak, radny powiatowy Ludwik Węgrzyn oraz dyrektor muzeum w Bochni Jan Flasza. Wszyscy dziękowali ks. Antoniemu za to niezwykłe przedsięwzięcie, które jest chlubą powiatu bocheńskiego. Po odczytaniu wszystkich listów okolicznościowych dyrektor Muzeum im. S. Fichera w Bochni wygłosił interesujący referat pt.: ”Dlaczego ludzie tworzą muzea ?”. Następnie trzyosobowy zespół instrumentalny w składzie Marcin Korbut, Karol Korbut, Marcin Pilch wykonali krótki koncert muzyczny dedykowany ks. kanonikowi. Na koniec jubileuszowych uroczystości odbyła się promocja nowej książki ks.  A.  Tworka            pt.: ” Św. Jan Paweł II w moich wspomnieniach”. Jak podkreślał autor, inspiracją do napisania książki było sprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego w Chełmie oraz nawiedzenie rodzin z parafii przez obraz z wizerunkiem Ojca św. Wtedy też ks. Antoni zaczął przywoływać wszystkie wspomnienia związane  z papieżem-Polakiem. W efekcie dzięki wydawnictwu REGIS powstała interesująca publikacja  w formie albumowej. Autor umieścił w niej wiele cennych fotografii przedstawiających swoje i parafian spotkania z Janem Pawłem II i jego relikwiami.

Po promocji książki można było obejrzeć okolicznościową wystawę oraz zbiory muzealne. Była też chwila na słodki poczęstunek, kawę i herbatę.

Organizatorami jubileuszowych uroczystości było Stowarzyszenie Artystyczna Dolina Raby, ks. A.Tworek i ks. A.Krajewski. Uroczystość zorganizowano w ramach realizacji projektu Akademia Tradycji i Kultury w Artystycznej Dolinie dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Bochni. Wydano także okolicznościowy folder promujący Muzeum Parafialne. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości oraz przybyli na jubileuszowe spotkanie serdecznie dziękujemy .

                                                       Stowarzyszenie Artystyczna Dolina Raby w Siedlcu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.