Jak minął rok 2019 w Artystycznej Dolinie ?

Ostatnie dwanaście miesięcy obfitowało w różne wydarzenia społeczne i kulturalne, które wpisują się już w historię naszej ukochanej Małej Ojczyzny – Siedlca. Stowarzyszenie było organizatorem wielu uroczystości kulturalnych, artystycznych i religijnych. W styczniu patronowaliśmy  Koncertowi Noworocznemu Orkiestry Dętej z Sobolowa, który odbywał się w Bazylice w Bochni. W marcu udaliśmy się na pielgrzymkę „ Śladami św. Jana Pawła II” do Wadowic, Kalwarii i Krakowa. Także w marcu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Bocheńskiego otrzymaliśmy dotację w kwocie 2800 zł na realizację zadania: ”Akademia Tradycji i Kultury”. W kwietniu odbyły się warsztaty tworzenia palm wielkanocnych oraz zorganizowano po kilku latach przerwy „ Konkurs  Palm u Bożogrobców”.  Maj był dla nas wyjątkowo przychylny, gdyż w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2019 r. pn. Mecenat Małopolski otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 18 000 zł. Fundusze zostały przeznaczone na realizację zadania pt.: „I Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie”. Także w maju udaliśmy się na dwudniową wycieczkę w Sudety i  wtedy też powstała nasza profesjonalna strona internetowa. W czerwcu, Justyna Chmielek-Korbut- aktywny członek naszego stowarzyszenia zdobyła nagrodę dla najlepszego dyrygenta na XXI Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych. W lipcu poszukiwaliśmy i gromadziliśmy materiały do  wystawy fotograficzno-dokumentacyjnej pt.:  „Moje spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II „.  Udało się także upiększyć ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele w Chełmie. W sierpniu należało odpocząć, aby przygotować się do bardzo pracowitego września. W pierwszy weekend września uczciliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej odwiedzając Gdańsk i Westerplatte. Dwudniowa wycieczka do Trójmiasta dostarczyła nam wielu wrażeń duchowych i kulturalnych. 22 września świętowaliśmy jubileusz 20-lecia Muzeum Bożogrobców w Chełmie. Powstała  okolicznościowa wystawa oraz została wydana książka ks. A. Tworka  pt.:” Jan Paweł II w moich wspomnieniach” .  I największe wydarzenie w Siedlcu w  2019 roku to festiwal folklorystyczny  I Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie. Zaprezentowało się wtedy ponad 20 kapel i grup śpiewaczych z Małopolski. To wspaniałe święto folkloru, na które Siedlec czekał wiele lat. I udało się, bo Siedlec to ostoja tradycji, kultury i folkloru. Artystyczna Dolina wzbogaciła się też o 6 kompletów strojów krakowskich. Październik i listopad to czas świętowania dla Zespołu Pieśni i Tańca UJ Słowianki. Nie mogło nas tam zabraknąć na jubileuszu 60-lecia z gratulacjami i życzeniami dla wspaniałego zespołu, w którym kierownikiem chóru jest członek naszego stowarzyszenia Marcin Korbut, a tancerzem i wokalistą Marcin Pilch. W grudniu odbyły się warsztaty folklorystyczne „Akademii Krakowiaka”  oraz z inicjatywy stowarzyszenia  i funduszy sołeckich zagospodarowano zielenią teren wokół pomnika upamiętniającego 650-lecie królewskiej wsi Siedlec. Dziękujemy wszystkim członkom aktywnie  działającym w organizacji  oraz tym, którzy nas wspierają, pomagają, współpracują i wiedzą, że nasza działalność ma charakter wyłącznie charytatywny mający na celu podtrzymywanie tradycji i folkloru, upiększanie i ubogacanie naszej miejscowości oraz podnoszenie jej  prestiżu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.