Wspomnienie ks. Antoniego Tworka

       Ostatni dzień Starego Roku zawsze skłania do refleksji. Przywołujemy wtedy dobre i złe wspomnienia. Nasze myśli wędrują w kierunku osób, których nie ma już wśród nas, ale pozostały w naszych sercach i umysłach.  24 października 2020 to był smutny dzień dla parafii, bo chełmskie wzgórze otulone żałobą żegnało się na zawsze z naszym ukochanym kanonikiem oraz jedną z wielu pięknych kart w wielowiekowej historii naszej parafii, której był twórcą. Żegnaliśmy się z nim nie widząc Jego uśmiechniętej twarzy i splecionych dłoni do modlitwy. Bo to było ostatnie pożegnanie… 

Prawie pół wieku temu z radością witaliśmy Go na chełmskim wzgórzu. Służył Bogu i ludziom przez ponad 60 lat. Jeszcze mamy w pamięci jubileusz 60-lecia kapłaństwa, na który tak bardzo czekał i Pan Bóg pozwolił mu dożyć tej pięknej chwili. Z naszą parafią związany był prawie 50 lat, zabrakło kilka miesięcy do kolejnego jubileuszu… Do ostatnich dni zarażał swoją energią, radością i pracowitością. Zawsze towarzyszył mu zapał do pracy i miłość do życia. Starsi parafianie pamiętają Jego spracowane ręce, które przez wiele lat uprawiały łany zbóż i zbierały plony chełmskiej ziemi. Uśmiech, który gościł na Jego twarzy rozpromieniał nas wszystkich, a humorystyczne porzekadła stały się dla wielu z nas życiową inspiracją. Zbudował wiele dzieł duchowych i materialnych w naszej parafii, a Jego  niezłomność charakteru spowodowała, że utworzył również Parafię w Gierczycach.  Zasiewał w nas ziarno wiary, nadziei i miłości. Odprawił tysiące mszy świętych, udzielił setki sakramentów, spędził niezliczoną ilość godzin w konfesjonale, ale też stworzył piękną kartę w historii parafii związaną z dziedzictwem regionalnym, bożogrobcami i Muzeum Parafialnym. Jeszcze w ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 20-lecia muzeum, a ksiądz kanonik z tej okazji wydał książkę pt.: ” Św. Jan Paweł II w moich wspomnieniach”. Stworzył wiele monografii i opracowań historycznych, regionalnych. Był strażnikiem historii regionu. Trudno dziś wskazać wszystkie dzieła ks. Antoniego, ale patrząc na owoce wierzymy, że przetrwają wiele pokoleń, wiedząc jak wielką wartość mają słowa „ Najpiękniej o człowieku świadczą nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.