Wspomnienia 2022

Nie pamiętamy dni, pamiętamy chwile…

Mijający rok 2022 zapamiętamy zapewne jako rok mocno naznaczony wojną na Ukrainie. Z tej przyczyny wiele uroczystości kulturalnych i patriotycznych organizowanych przez różne instytucje miało na celu zebranie funduszy na pomoc Ukrainie. W naszej Małej Ojczyźnie również gościliśmy we wrześniu zespół „Zbrucz” z Tarnopola na Ukrainie, który był gościem specjalnym na naszym Festiwalu Folklorystycznym. Kwiecień był dla nas przychylny, gdyż w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Starostwa Powiatowego w Bochni na 2022 r. otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 11 000 zł na realizację zadania pt.: IV Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie. Także w kwietniu odbyły się warsztaty tworzenia palm. Udało się wykonać trzymetrową palmę do Kościoła Parafialnego oraz kilkanaście mniejszych palemek. W maju gościliśmy na jubileuszu 110 – lecia OSP Siedlec. Na tę okoliczność została wydana książka pt.: „110 lat OSP w Siedlcu 1912-2022” autorstwa pani prezes stowarzyszenia. W lipcu nasze stowarzyszenie brało udział w Święcie Bocheńskich Organizacji Pozarządowych – Rodzinnej Niedzieli z NGO. Zorganizowaliśmy wtedy regionalne warsztaty bibułkarskie. W sierpniu otrzymaliśmy w ramach Małego Grantu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dofinansowanie w wysokości 7000 zł na realizację zadania pt.: IV Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie. W sierpniu na terenie powiatu bocheńskiego gościła delegacja z partnerskiego miasta Saarlouis w Niemczech na czele ze starostą Patrikiem Lauer. Nasze stowarzyszenie przygotowywało poczęstunek i zadbało o tradycje regionalne. Wrzesień obfitował w wydarzenia kulturalne. W tym miesiącu odbył się IV festiwal Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie, na którym gościliśmy kapele i grupy śpiewacze z Małopolski, Śląska i Podkarpacia. To największe wydarzenie kulturalne w Siedlcu w 2022 roku, święto folkloru, które w tym roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zostało włączone w „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Tydzień po festiwalu przyszedł czas na relaks i udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Austrii-Wiednia i stolicy Słowacji-Bratysławy. 20 września Artystyczna Dolina Raby miała przyjemność gościć zaprzyjaźnione grupy: Stowarzyszenie Klub Seniora ROZALKA z Bochni oraz Chór Parafialny ze Skrzydlnej. Przybyli goście oprócz pogawędek umilali sobie czas pięknym śpiewem i degustowali siedleckie specjały. Październik to miesiąc, w którym dotknęły nas także smutne wydarzenia. Pożegnaliśmy byłego starostę Ludwika Węgrzyna, którego wiele razy gościliśmy w Siedlcu jako wójta, starostę, radnego powiatowego, a przede wszystkim przyjaciela Siedlca. W październiku rozpoczęliśmy cykl spotkań historycznych. Na jednym z nich gościliśmy pana Jana Flaszę -historyka, regionalistę, wieloletniego dyrektora muzeum w Bochni, który wygłosił prelekcję pt.: „Ojczyzna najbliższa, czyli ślady przeszłości wokół nas”. W październiku uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św., na której została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ks. kanonikowi Antoniemu Tworkowi –wieloletniemu proboszczowi Parafii Chełm. Na tę okoliczność została też wydana pamiątkowa broszura pt.: „Ksiądz Antoni -Duszpasterz na Chełmskim Wzgórzu” autorstwa pani prezes i wiceprezes stowarzyszenia. Święto niepodległości 11 listopada świętowaliśmy u naszych sąsiadów w Pierzchowie. To tam urodził się Jan Henryk Dąbrowski. W tym roku obchodzimy 225. rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz 95. rocznicę ustanowienia pieśni jako hymnu narodowego. W listopadzie odbyło się kolejne spotkanie historyczne, na którym pani Krystyna Dziurdzia przedstawiła wojenne losy Teodozji Korbut-Gołowczyńskiej. Teodozja Gołowczyńska to mieszkanka Siedlca, która w czasie II wojny światowej doświadczyła wojennej tułaczki. W grudniu po raz kolejny przy pomniku założyliśmy bożonarodzeniową dekorację. Dzięki niej w centrum Siedlca „rozbłysła” świąteczna atmosfera.

Dziękujemy wszystkim członkom aktywnie działającym w organizacji oraz tym, którzy nas wspierają, szczególnie Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Marszałkowskiemu oraz tym, którzy pomagają, współpracują i wiedzą, że nasza działalność ma charakter wyłącznie charytatywny mający na celu podtrzymywanie tradycji i folkloru, upiększanie, ubogacanie naszej miejscowości oraz integrowanie środowiska.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.