Spotkanie z etnologiem Patrykiem Rutkowskim

Poniedziałkowe popołudnie zgromadziło w Domu Kultury w Siedlcu wielu pasjonatów kultury ludowej, a szczególnie regionu krakowskiego, do którego jesteśmy przypisani etnograficznie. W końcu jesteśmy krakowiakami i trzeba nam wiedzieć jak noszono się po krakowsku. Wiedzą podzielił się z nami Pan Patryk Rutkowski niekwestionowany i nietuzinkowy ekspert i badacz kultury ludowej, etnolog, choreograf, pedagog i folklorysta. Przedstawił piękną prezentację na temat dawnych strojów i odniósł się także do współczesnego ich noszenia. Pokazał bezcenne „perełki” sprzed 100 lat, które zachowały się w doskonałym stanie. Może nie wszyscy wiedzą, ale nasza Izba Regionalna w Siedlcu też skrywa takie skarby, chociażby gorsety.
Była nie tylko wiedza ale i praktyka. Pan Patryk zaprezentował trudną sztukę wiązania czepca. Wszyscy z zachwytem obserwowali i czekali na efekt końcowy, który wzbudził ogromny zachwyt i uznanie.
Cieszymy się, że zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele ponad 20 Kół Gospodyń z gmin: Bochnia, Gdów, Kłaj, Rzezawa, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz oraz Klubu Rozalka z Bochni.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Patryka wyrażając wdzięczność za interesujący wykład oraz wszystkim przybyłym gościom na spotkanie.           
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.